Gölcük Anadolu Lisesi, Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısında, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma günü dolayısıyla bir program düzenledi.
 
        Programa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Burçak Kırca, Gölcük İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Özdemir, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katılım gösterdi. Program 1 dakikalık saygı duruşunun ve ardından İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından başladı.
        

        Program kapsamında milli mücadele ve Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma süreci ile ilgili bir oratoryo gerçekleştirildi. İlk olarak Kurtuluş Savaşı sürecinden bahsedilip ve Mehmet Akif Ersoy’un bu dönemde yaptığı çalışmalar anlatıldı. Akabinde, İstiklal Marşı’nın yazılması için bir yarışmanın düzenlenmesi ve Mehmet Akif Ersoy’un bu yarışmaya girme sürecinden bahsedildi. Oratoryoda son olarak Mehmet Akif Ersoy’un kişisel özelliklerinden bahsedildi. Sonrasında Gölcük Belediyesi Çocuk Korosu Şef Turan Yüksel yönetiminde mini bir konser verdi. Gerçekleştirilen programda kimi zaman davetliler, duygu dolu anlar yaşadı.

 

        Program İstiklal Marşı'nı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin, protokol üyelerince verilmesinin ardında sona erdi.